Požádali jste stavební společnost o výstavbu rodinného domu či rekreační nemovitosti, například formou dřevostavby pasivního domu? Tyto stavby se na veřejnosti těší značné oblibě, významným způsobem šetří náklady na vytápění a poskytují při tom dostatečný bytový komfort. U některých dřevostaveb ani nepoznáte, že jde o dřevěnou sendvičovou konstrukci, neboť jsou OSB desky velmi dobře izolovány sádrokartonem a izolačním opláštěním v podobě minerální vaty nebo fasádního polystyrenu, ovšem po předání objektu do užívání tu na vás bude čekat jisté překvapení.
Tím „překvapením“ je velmi povrchní úklid nemovitosti, kdy stavební firma pouze odveze zbytky stavebních hmot. Jinými slovy, před nastěhováním se musí interiér a někdy i vnější okolí domu důkladně uklidit a vyčistit. Co tím máme konkrétně na mysli?
Zbytky izolace za domem – v první řadě je nutné důkladně zbavit pozemek zbytků izolačních hmot, například rozesetých kuliček polystyrenu, které byste si mohli na obuvi přenášet do domu. Mohou tu být i poházené kousky minerální vaty, která obsahuje kamennou drť, a ta je velmi nepříjemná na dotek.
Zbytky dřeva a pilin uvnitř domu – nelze se ubránit výskytu dřevěných pilin a drobných odřezků či úlomků stavebního řeziva. To vše může být přítomno ve všech částech objektu včetně koupelny i kuchyně. Dřevité piliny rády ulpívají i na stropech.
Stavební prach – ještě horší, než piliny, je stavební, velmi jemný prach. Ten se tu vyskytuje po broušení sádrokartonu nebo řezání pórobetonových příček. Prach se usazuje na stěnách a na stropě a je nutné jej odtud důkladně odsát.
Mastnota a šmír – stavební dělníci mohou některá místa znečistit šmírem a mastnotou z obuvi, z rukou či rukavic, a také z různého nářadí a stavebních strojů.
Okna a dveře – závěr úklidu zpravidla patří dveřím a oknům. Ta si také zaslouží pozornost profesionální úklidové firmy.